Committee List

HCBA STANDING COMMITTEES

Nominating Committee 
Hurley, Leo
Koles, Jonathan
Garcia, Norberto
Molinari, John
Robbins, Bennett
Vogelman, Cindy Nan
Walrod, Kathy Chair
Judicial and Prosecutorial
Due Diligence Committee
Bielan, Judith, January 31, 2019 (first term)
Cianciamino, Mary  Jan. 31, 2017  (first term)
Diebold, Gregory Jan. 31, 2018  (first term)
Freeman, Brian Jan. 31, 2018  (first term)
Hurley, Leo  Jan. 31, 2016 (first term)
Koles, Jonathan (Chair) Jan. 31, 2017 (first Term)
McCurrie, Stephen  Jan. 31, 2017  (first term)
Molinari, John,  Jan. 31, 2016 (first Term)
Munoz, Lilia,  Jan. 31, 2017 (second term)
Ramrup, Priya  Jan. 31, 2017  (first term)
Vallejo, Maria, Jan. 31, 2017  (first term)
Reiley, Katie, Jan. 31, 2018 (second term)
Ad Journal 
Koles, Jonathan, Chair
Freeman, Brian
McCurrie, Stephen
Villanova, Rich
Appellate Practice 
Diebold, Gregory
McCullough, Eric
Steinhacker, Annabelle M.
Vogelman, Cindy Nan  Chair
Budget Committee
Koles, Jonathan
Cardoso, Diane
Cieckiewicz, Lori
Hurley, Leo
Villanova, Leo
McCullough, Eric
Vallejo, Maria
Yengo, Suzy
Bylaws & Historical 
Farmer, Gregory T
McCullough, Eric  Chair
Robbins, Bennett
Vallejo, Maria Chair
Vogelman, Cindy Nan
Civil Arbitration Section
Cardoso, Diane
D’Amico, Charles
Hon. Jablonski, Jeffrey
Mallon, John V.  Co-Chair
Marabondo, Salvatore Co-Chair
Reiley, Kate
Stevens, Frederick
Civil Practice 
Acosta, Carlos
Barber, Peter
Cardoso, Diane
Dadlani, Dinesh
Diebold, Gregory
Dougherty, Michael
Garcia, Norberto A.  Chair
Halkias, Fotini M.
Hon. Costello, Mary K.
Hon. Fazio, Cataldo
Hurley, Leo
Johnson, Ebony
Kenny, Charles F.
Koles, Jonathan
Lynes, Martha
Morrone, Thomas A.
Maslo, William
Molinari, John
Reilly, Kathleen
Statile, Susan
Steinhacker, Annabelle M.
Tarkan, Roberta
Ukegbu, John
Villanova, Richard
Chancery / Probate
Cieckiewicz, Lori
Diebold, Gregory
Feierman, Alexander K.
Femino, Angela
Hon. Ryglicki, Joseph
McCurrie, Stephen
Miller, Gerald
Nicotra, Frances
Potters, Gary
Rivenson Mark, Sharon  Chair
Ryan, James
Criminal Practice 
Hudnut, Jacob
Hurley, Leo
Lamparello, Ralph J.
Marley, Hon. Margaret
Neary, Brian  Chair
Ramrup, Priya
Russo, Joseph
Weiner, Jane
Zuppa, Thomas
CLE
Bonilla, Brunilda
Campbell, Donald
Cieckiewicz, Lori
Evangelista, Paul
Hon. Jablonski, Jeffrey R.
Hon. D’Alessandro, Daniel Co-Chair
Koles, Jonathan
McCullough, Eric
Neary,  Brian Co-Chair
Scott, Cheyne
Vallejo, Maria
Diversity Committee 
Abraham, Markis
Freeman, Brian
Hon. Munoz, Lilia Chair
Hon. Rodriguez, Nesle
ESP     Permanent Sub- Committee
Aschoff, Carolann Chair
Bonilla, Brunilda
Carvin, Derdra, Family Div. Manager
Cieckiewicz, Lori
Donnelly, Jennifer
Finnerty, William
Gulczynski, Meghan
Martines, Lisa ESP Dept
Meese, Michelle, ESP Coordinator
Munoz, Lilia
Tulipan, Eileen
Walrod, Kathleen A.
Zerquera, Nadya
Elder Law 
Furci, Patricia
Hon. Ryglicki, Joseph
Nicotra, Frances
Pompliano, Robert
Rivenson-Mark, Sharon Chair
Family Law 
Abraham, Markis
Anderson, Keith
Aschoff, Carolann
Bielan, Judith
Bonilla, Brunilda
Brunetti, Vito
Carvin, Derdra, Family Div. Manager
Cieckiewicz, Lori
Cousin, LaDonna M.
Davie, Kennith
Finnerty, William
Fitzgerald, Christine
Kenniff, Kiera
Kirton, Darren
Maksoud Khalil, Maggi
LaPaglia, Genevive Co-Chair
Makrogiannis, Sotiria Co-Chair
Miklos, Ilene
Nagulendran, Nirmalan
Neiman, Nicole
Noris, Anna
Novel, Maximillian
Padin, Evelyn
Patel, Neepa
Puig, Leonard
Schillari, Hon. Tara Rich
Smith, Julianne
Tulipan, Eileen Rhea
Walrod, Kathleen
Winslow, Christina A.
Wiseberg, Adam
Zerquera, Nadya
Immigration
Hon. Santiago, Lourdes  Chair
Lloyd, Bennett
Camacho, Barbara
Lawyer Referral 
Cieckiewicz, Lori
Evangelista, Paul
Farmer, Gregory
McCurrie, Stephen
Nicotra, Frances
Robbins, Bennett
Walrod, Kathleen A. Chair
Law Day 
Burke, Lisa
Evangelista, Paul
Hon. Jablonski, Jeffrey
Hon. Royster Martha T.  Chair
McCurrie, Stephen J.
Walrod, Kathleen A.
Mock Trial 
Abraham, Markis
Brunilda, Brunilda
Hon. Jablonski, Jeffrey
McCurrie, Stephen  Chair
McCurrie, Susan
Municipal Court 
D’Amico, Charles
Hon. Fazio, Cataldo F. Chair
Marley, Margaret
Pietruska, Stanley
Zerquera, Nadya
Outreach Support Memorial Committee
Castillas, Guadalupe  Co-chair
Cavanaugh, Robert F. Jr.
Farmer, Gregory
Hon. Costello, Mary K. Co-chair
Hon. D’Alessandro, Daniel A.
Hon. Munoz, Lilia
Hon. Rogers, Marybeth
Hon. Sarkisian, Barry
Mackiewicz, Richard
Robbins, Bennett
Play Day 
McCullough, Erci D., Co-Chair
McPherson, Mark
Molinari, John
Wittenberg, Michael Co-Chair
Professionalism 
Burke, John
Evangelista, Paul
Farmer, Gregory
Hon. Carpenter, Frank T.
Hon. Costello, Mary
Hon. Fazio, Cataldo F.
Hon. Jablonski, Jeffrey
Koles, Jonathan
Lynes, Martha
Maslow, William
Menaker, Steven Chair
Hon. Marybeth Rogers
Strasser, Nick
Real Estate and Banking 
Campbell, Donald, Chair
Curley, John
Rosen, Irwin
Workers Comp 
Bustillo, Raoul  Co-Chair
Gargano, Christopher
Grossman, Randy
Marabondo, Salvatore Co-Chair
Riverol, Rene
Smith, John J.
Zerquera, Nadya
N.J.S.B.A. Delegates
Cieckiewicz, Lori
Diebold, Gregory
Garcia, Norberto
Hurley, Leo
Kiczek, Leonard
Koles, Jonathan
McCullough, Eric
Makrogiannis, Sotiria
Menaker, Steven
Villanova, Richard
Vallejo, Maria
Zerquera, Nadya (A)